Aszdod – ze względu na cudowne plaże i czystą wodę oraz jedną z najnowocześniejszych przystani jachtowych warto odwiedzić tą miejscowość. Można tu też zobaczyć miejsca wykopalisk archeologicznych i ruiny fortecy starożytnej.
Ejlat – jedyne miasto izraelskie nad Morzem Czerwonym, ze względu na swoje położenie olśniewa rafami koralowymi i widokami. Ze względu na swoje położenie gwarantuje piękną pogodę przez cały rok.
Morze Martwe – jeden z najbardziej znanych akwenów na świecie, przez niektórych uważany także za jezioro. Kąpiele w zasolonej wodzie są uznawane za lecznicze, a minerały wydobywane z dna są niezastąpionym składnikiem wielu kosmetyków.
Park Narodowy Ramon – utworzony w miejscu niezwykłym: na terenie największego krateru Ramom, który rozciąga się na 40 km długości i 2-10 km szerokości.
Dimona – 3 co do wielkości miasto Pustyni Negew, znajduje się tu osiedle czarnych Żydów przybyłych z Etiopii w latach 1969-70. Izolują się oni od społeczeństwa, mają własne szkoły i sklepy. Produkują dla siebie odzież, żywność i biżuterię. Pomimo tego są bardzo gościnni i otwarci na przybyszów.
Ośrodki
Ejlat – miasto z rozbudowaną bazą turystyczną, jest tu wiele hoteli, kibuców, apartamentów czy schronisk młodzieżowych.
Beer Szewa – miejscowość z mniejszą ilością ośrodków turystycznych, ale o znakomitych lokalizacjach blisko targu Beduinów.
Geografia i przyroda
Pustynia wyżynna wznosząca się na wysokość do 900 m n.p.m. Ograniczona jest górami Ejlat i pustynią Synaj w Egipcie. W środkowej części znajduje się pasmo gór, a na zachodzie teren obniża się kilkoma zstępującymi płaskowyżami. Dalej okolice źródła Avdat tworzą zieloną oazę na tle pustynnym. Dalsza część pustyni jest pokryta pyłem i pocięta korytami rzek okresowych. Na południu wznoszą się góry zbudowane z krzemienia, wapienia, kredy i dolomitu, które na wschodzie oddzielone są doliną Arawa od Jordani.
Historia
Pustynia Negew ma bardzo bogatą historię. Ok. 2000 lat p.n.e. była zamieszkiwana przez koczownicze ludy. Potem znana z opowieści biblijnej jako teren, przez który przeprawiali się Izraelici uciekając z Egiptu. Walcząc pod dowództwem Jozuego Lud Wybrany podbił Ziemię Obiecaną łącznie z tym terenem. W tym okresie została przez nich zasiedlona tylko północna część. Za panowania Dawida, w X w. p.n.e., Izraelici rozciągnęli władzę na całą pustynię, a w czasach Salomona zbudowano ciąg warowni, kopalnie miedzi w Timnie i port w Esjon-Geber. W wyniku podziału królestwa na Izrael i Judę władzę nad tym terenem przejęli Edomici, których wyparli z kolei Nabatejczycy w I w. p.n.e. W średniowieczu stanowił ważny ośrodek bizantyjski, ale potem, aż do XIX w. na tych terenach żyli tylko Beduini. W związku z imigracją syjonistów znaczenie tego terenu wzrosło. Pierwszy kibuc zbudowano tutaj w 1939 r., a po roku 1948 całą Pustynię przyłączono do Izraela.
Sport i rekreacja
Teren ubogi w zabudowania, ze względu na niesprzyjający klimat nie zachęca do uprawiania sportów.
Jedyną atrakcją na tym terenie są wycieczki samochodem bądź na wielbłądach przez pustynie, ale trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość wody.
Informacje praktyczne
Waluta – izraelską walutą są Szekiele (NIS).
Wizy – Obywatele Polscy, aby przebywać na terytorium Izraela nie potrzebują posiadać wiz.
Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
Czas – czas polski + 1 godzina.
Elektryczność – w większość miast w gniazdkach płynie prąd: 230V / 50 Hz, natomiast w Jerozolimie: 220V / 50 Hz.